عکس گرفتن روزهای گرم دستگاه امکانات بازار

عکس گرفتن: روزهای گرم دستگاه امکانات بازار انواع وبگردی قیمت پنکه فصل تابستان

گت بلاگز وب‌گردی نفوذ چشم‌ و هم‌چشمی‌ها به هدایت تحصیلی!

یک روانشناس گفت: مهم‌ترین مسئله بر سر راه هدایت تحصیلی را همراهی نکردن والدین با مدرسه است.

نفوذ چشم‌ و هم‌چشمی‌ها به هدایت تحصیلی!

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، ‌دکتر «احمد میرزا بیگی» اظهار کرد: نقطه برابر هدایت تحصیلی هدایت تحمیلی از طرف والدین است چون متأسفانه موجب می‌شوند بعضی دانش آموزان علی‌رغم میل، علاقه و استعداد در یک رشته، به رشته‌های دیگر سوق پیدا کنند که در آینده موجب تضاد در فرد و گاه ناکامی در اهداف وی می‌شود.

هدایت تحصیلی یا هدایت تحمیلی؟

نفوذ چشم‌ و هم‌چشمی‌ها به هدایت تحصیلی!

وی بابیان اینکه هدایت یعنی راهنمایی و ارشاد کردن و راه درست و صحی را به دانش‌آموز نشان دادن هست، گفت: نشانه از هدایت تحصیلی این است به دانش‌آموز کمک شود که در درجه اول خودش را بشناسد و با سنجش توانایی، استعداد و علاقه‌ به خودشناسی برسد و جهت آینده خود عاقلانه تصمیم بگیرد.

این مدرس دانشگاه، نشانه دوم هدایت تحصیلی را آشنایی محیط و تصمیم‌گیری جهت گزینش رشته دانست و گفت: ‌زمانی دکتر نداشتیم و از کشورهای هندوستان و پاکستان نیاز جامعه برطرف می‌شد ولی الآن با رشد علمی کشور نیاز به دکتر دیگر کشورها نداریم و گاها هم دکتر بدون کار وجود دارد، لذا دیگر گرایش به رشته‌های پزشکی بازار کار وجود ندارد و نیاز جامعه، رشته‌های مهارتی است.

مهم‌ترین مسئله هدایت تحصیلی همراهی نکردن والدین با مدرسه است

یک روانشناس گفت: مهم‌ترین مسئله بر سر راه هدایت تحصیلی را همراهی نکردن والدین با مدرسه است.

میرزا بیگی، مهم‌ترین مسئله بر سر راه هدایت تحصیلی را همراهی نکردن والدین با مدرسه دانست و گفت: گاهی اوقات بعضی والدین ناکامی‌های خود را در هدایت تحصیلی فرزندان جستجو می‌کنند و گاها هم به علت چشم و هم‌چشمی فرزندان را تشویق به رشته‌هایی می‌کنند که علاقه‌ای به آن ندارند.

مشاور مرکز استعدادهای درخشان ایلام ادامه داد: با مصوبه تازه و طرح تحول بنیادین در حال اجماع نظر دانش‌آموز، دبیران، والدین، مشاوران جهت هدایت تحصیلی درست هستیم، در گزینش رشته سازگاری رشته تحصیلی باشخصیت و افکار فرد بسیار مهم است و اگر بتوان به‌خوبی فرد را از آینده شغلی و تحصیلی خودآگاه کرد قطعاً وی در آینده دچار تعارض شغل و افکار و شخصیت نمی‌شود.

هدایت تحصیلی نادرست امروز، فرسودگی شغلی فردا

وی با تأکید بر اینکه هدایت تحصیلی نادرست، نارضایتی‌های شغلی و فرسودگی شغلی را به بار می‌آورد، افزود: هدایت تحصیلی یعنی چگونه رقم زدن آینده‌ی دانش‌آموز امروز، بنابراین شاخه بندی هدایت تحصیلی باید از دوره ابتدایی شروع و آگاهی‌بخشی‌های مورد نیاز گام‌به گام انجام شود.

60 درصد دانش‌آموزان به اولویت‌بندی‌های مشاور مدرسه توجه نمی‌کنند

نفوذ چشم‌ و هم‌چشمی‌ها به هدایت تحصیلی!

این روان‌شناس، مدرس دانشگاه و مشاور مرکز استعدادهای درخشان ایلام ادامه داد: متأسفانه 60 درصد دانش‌آموزان ما به اولویت‌بندی‌های که مشاور در مدرسه انجام می‌دهد توجه نمی‌کنند، چون یک سری متغیرهای مزاحم ازجمله والدین و رقابت‌های ناسالم موجب شده است نظر مشاور و امتیازهای خود را در نظر نگیرد و اگر والدین و دیگر امور اجازه دهند دانش آموزان بر اساس امتیازبندی‌ها و استعدادها رشته نظری خود را گزینش کنند قطعاً در آینده شغلی تأثیر می‌گذارد و محصول نظام آموزشی بدون کار نمی‌ماند.

میرزا بیگی، مهم‌ترین عامل در علاقه دانش‌آموز به گزینش رشته درست را والدین دانست و تصریح کرد: این زمینه رسانه‌ها باید وارد میدان عمل شوند و تبیین کنند که جامعه ما جامعه 20 سال گذشته نیست و در هدایت تحصیلی جهت 8 تا 10 سال آینده دانش‌آموز تصمیم‌گیری می‌شود.

این روان‌شناس، مدرس دانشگاه و مشاور مرکز استعدادهای درخشان ایلام ادامه داد: متأسفانه چون سلسه‌مراتب هدایت تحصیلی رعایت نمی‌شود دانش‌آموز به‌خوبی به خودشناسی نمی‌رسد، جهت مثال دانش‌آموز داشته‌ایم که دفتر شعر دارد و کتاب شعر آن زیر چاپ است و به ادبیات و علوم انسانی علاقه دارد ولی دارد با زور با رشته‌ی تجربی می‌سازد و کلنجار می‌رود .

یک روانشناس گفت: مهم‌ترین مسئله بر سر راه هدایت تحصیلی را همراهی نکردن والدین با مدرسه است.

تمایل بعضی دانش‌آموزان در سال سوم به عوض کردن رشته؛ بیانگر نادیده گرفتن هدایت تحصیلی

میرزابیگی بابیان اینکه هدایت تحصیلی آینده دانش‌آموزان را مشخص می‌کند لذا باید تصمیم‌گیری واقع‌بینانه باشد، تصریح کرد: باید برنامه‌ها طوری پیاده‌سازی شوند که والدین قانع شوند که بگذارند هدایت تحصیلی به معنای واقعی صورت بگیرد نه هدایت تحمیلی.

نفوذ چشم‌ و هم‌چشمی‌ها به هدایت تحصیلی!

میرزا بیگی با تأکید بر اینکه باید مسئله آموزش و اطلاع‌رسانی به جامعه و خصوصاً والدین درزمینهٔ هدایت تحصیلی زیاد شود، افزود: هدایت تحصیلی‌ها باید طبق هوش، توانمندی،شخصیت،محدودیت‌ها، استعداد، علاقه و نیازجامعه باشد تا فرد بتواند در آینده موثر باشد.

این روان‌شناس،مدرس دانشگاه و مشاور مرکز استعدادهای درخشان ایلام ادامه داد: میل به بعضی دانش‌آموزان در سال سوم به عوض کردن رشته و نارضایتی بعضی دانشجویان از رشته‌ی تحصیلی شاهد این مدعاست که عنوان هدایت تحصیلی در جامعه درست توجه نشده است .

پیدا کردن خود واقعی مستلزم هدایت تحصیلی درست است

وی بابیان اینکه پیدا کردن خود واقعی مستلزم هدایت تحصیلی درست است و والدین نباید مزاحم این روند شوند، گفت: هرچند آزمون‌های هوش و استعداد جهت هدایت تحصیلی در مدارس انجام می‌شود، ولی بعد مهم این مهم والدین هستند.

میرزابیگی با تأکید بر اینکه معلمان از عوامل مهم هدایت تحصیلی هستند و 10 نمره به نظر آن‌ها تخصیص داده شده است داده‌شده هست، تصریح کرد: داریم بر اساس هوش چندگانه دبیران را توجیه می‌کنیم که بر اساس نمره و امتیاز به هدایت تحصیلی دانش‌آموز کمک کنند .

نفوذ چشم‌ و هم‌چشمی‌ها به هدایت تحصیلی

این روان‌شناس،مدرس دانشگاه و مشاور مرکز استعدادهای درخشان ایلام ادامه داد: در سند تحول بنیادین به‌خوبی به آموزش و پرورش توجه شده است است و باید نظام آموزشی و والدین «دست در دست هم دهند» تا هدایت تحصیلی به عالی ترین شکل انجام شود به این مفهوم که والدین نباید به خاطر چشم‌وهم‌چشمی رشته‌ای را بر فرزندان خود تحمیل کنند که موجب تباهی آینده‌ی آنان شود.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: استعدادهای درخشان | سال آینده | دانشگاه | استعداد | والدین | دانشگاه | استعداد | مدرسه | ایلام | والدین

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz